Oryginalne wielkanocne stroiki

Wielkanoc to bardzo radosne święto, dlatego iż zwiastuje nam zmartwychwstanie Chrystusa, a głównie kojarzy nam się ze święconką, pisankami, króliczkami czy też zajączkami. Ale świąteczną atmosferę podkreślają również wielkanocne stroiki, które stanowią idealną ozdobę wnętrza, w szczególności salonu, gdzie wspólnie zasiadamy z rodziną przy świątecznym stole. Przede wszystkim, cechują się one żywą kolorystyka, najczęściej wzbogacone są o wiosenne kwiaty czy gałązki bazi, a w ich wykonaniu jak najbardziej pożądana jest pomysłowość, gdyż tak naprawdę ozdobę świąteczną można czasami zrobić praktycznie  z niczego.

Nie ulega wątpliwości to, iż w ostatnim czasie bardzo modne są stroiki  w postaci gałązek umieszczanych w fantazyjnych flakonach. Przede wszystkim, gałązki zwykle udekorowane są przepięknymi pisankami, które mienią się w całej palecie barw, a dodatkowo są ozdobione bajecznymi wzorkami – kwiatami, kropkami, gwiazdkami, paseczkami, króliczkiem, barankiem. Ponadto, jajka świąteczne zwykle wykonane są z wydmuszek, ale zdarzają się także pisanki z kordonka czy też z bibuły. Dodatkowo gałązki przeplatane są baziami lub bukszpanem czy żonkilami, forsycjami, a także barwnymi wstążeczkami. Nie mniej popularne są stroiki świąteczne, które mają postać plecionego koszyczka, w którym mogą być umieszczone cięte kwiaty, zdobione pisankami, najczęściej na patyku, które można zakupić w sklepie z dewocjonaliami lub wykonać samodzielnie w domu. Ale częściej ten wzór stroika przypomina koszyk wielkanocny  ze święconką. A, więc nie brakuje w nim baranka, króliczka, jajek, kurczaka czy Jezusa Zmartwychwstałego, które prezentują się wspaniale, gdy są wykonane z masy solnej i ręcznie malowane.

Warto także wspomnieć o tym, iż formę stroika może pełnić wieniec świąteczny, który można przypiąć na drzwiach lub nad kominkiem. Oczywiście, najczęściej jest udekorowany pisankami. Oprócz tego, bardzo często stół wielkanocny zdobi ogromna pisanka na wzór jaja strusiego, która jest bardzo kolorowa, wzorzysta i bez wątpienia nawiązuje do tradycji świątecznych. Natomiast pewnego rodzaju nowością jest świąteczna choinka, ale nie ozdobiona tradycyjnymi bombkami i łańcuchami, lecz ciasteczkami w kształcie króliczka, baranka, jajek. Poza tym, w funkcji stroika mile widziany jest spodeczek z rzeżuchą, na której pasie się wielkanocny zajączek i baranek. Na koniec warto wspomnieć o tym, iż niektóre osoby w okresie wielkanocnym dekorują również lampy zawieszając przy nich jajka świąteczne.