Ozdoby świąteczne na cmentarz

Podczas świąt powinniśmy pamiętać nie tylko o żyjących bliskich, ale i o zmarłych krewnych, przyjaciołach, jednym słowem o osobach, które odegrały ważną rolę w naszym życiu. Z pewnością, wyrazem naszej pamięci jest modlitwa, zapalony znicz, ale i stoik świąteczny. Oczywiście, powinien być on dostosowany do charakteru święta, gdyż inne ozdoby są odpowiednie na Boże Narodzenie czy Wielkanoc, a jeszcze inne choćby na Wszystkich Świętych. Poza tym, nie warto wydawać pieniędzy, na drogie ozdoby, które możemy zakupić w sklepach florystycznych,. Przede wszystkim,  możemy je wykonać samodzielnie, a co najważniejsze przy niewielkim nakładzie pieniędzy i czasu, a w dodatku są one nawet piękniejsze od gotowych wyrobów.

Po pierwsze, stroik na cmentarz musi być odpowiednio obciążony, by nie został przewrócony lub wręcz porwany przez podmuchy wiatru. Dlatego, jak najbardziej wskazane są ozdoby w koszyczkach wiklinowych, szklanych lub granitowych flakonach czy donicach, na dnie których możemy umieścić kamień. Poza tym, musimy mieć na uwadze także to, iż ze względu na działanie czynników atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg, wiatr, czy mróz powinniśmy zrezygnować raczej z żywych kwiatów na rzecz suszonych, gdyż przemarznięte lub przekwitnięte rośliny wyglądają bardzo brzydko na grobie. W związku czym, najodpowiedniejsze wydają się stroiki z gałązek sosny lub świerku, które możemy ozdobić np. bobkami, szyszkami, gwiazdkami, kokardkami w przypadku dekoracji bożonarodzeniowych, zaś podczas Wielkanocy odpowiednie będą dodatki w postaci bazi, pisanek czy baranka wielkanocnego. Natomiast podczas innych świąt raczej stawiamy na kompozycje kwiatowe, które należą do uniwersalnych ozdób, gdyż są odpowiednie na wszelkiego rodzaju okazje. Poza tym, w ostatnim czasie popularne są także wieńce świąteczne, które cieszą się dużym uznaniem, zwłaszcza podczas Gwiazdki.

Oprócz tego, ważną rolę odgrywa także kolorystyka stroika świątecznego. Przede wszystkim, powinna być ona stonowana, gdyż wyraziste kolory nie są odpowiednie na dekoracje grobu. Ponadto, często jest ona uzależniona od wieku zmarłego, gdyż w przypadku małych dzieci i młodych osób wskazane są jasne odcienie, a w przypadku bliskich, którzy odeszli w podeszłym wieku stawiamy na ciemniejsze barwy. Warto podkreślić to, iż stroiki na cmentarz powinny się cechować prostotą, gdyż fantazyjne kształty tego rodzaju ozdób nie są mile widziane, a także nie przesadzamy z nadmiarem ozdobników.