Stroiki i wieńce na drzwi

W okresie bożonarodzeniowym można zaobserwować na drzwiach wielu domów wspaniałe stroiki i wieńce, które mają wieloletnią tradycję, gdyż znane są w wielu kulturach jako wieniec adwentowy. Ponadto, często niegdyś były określane mianem rogu obfitości, choć obecnie ta nazwa zamienna jest raczej mało powszechna. Oczywiście, zawsze możemy się zdecydować na kupienie gotowej ozdoby, ale bezwzględnie przegrywa ona w starciu z wieńcami i stroikami wykonanymi własnoręcznie.

Warto podkreślić to, iż to zadanie jest proste, gdyż do zrobienia wieńca potrzebny jest nam tylko stelaż, najlepiej metalowy, zielone gałązki z jodły lub ze świerku i wstążka satynowa lub papierowa, która powinna być kolorowa, aby kontrastowała z zielenią wieńca. Następnie pozostaje nam tylko udekorowanie wieńca za pomocą bombek, gwiazdeczek, dzwoneczków. Ponadto, jak najbardziej pożądane są sztuczne jabłuszka, zarówno czerwone jak i żółte oraz zielone. Nie zapominamy również o tradycyjnych laskach cynamonowych, suszonych plasterkach cytryny, grejpfruta, pomarańczy, które należy pomalować lakierem. Oprócz tego, trzeba tu wymienić także szyszki, piórka, pierniczki czy aniołki wykonane z masy solnej, a także prezenciki, skarpetki, kokardki.

Niesamowitą rolę odgrywa także kolorystyka wieńca, która nie powinna być zbyt pstrokata, dlatego najlepiej jest postawić na biel, odcienie czerwieni, srebra, złotego, granatu, fioletu, gdyż te barwy są bardzo eleganckie. Pamiętamy także o tym, by nie przesadzić z nadmiarem ozdób, gdyż wtedy będzie on wyglądał wręcz kiczowato. Poza tym, Boże Narodzenie są bardzo tradycyjnymi świtami, a więc w komponowaniu ozdób gwiazdkowych raczej stawiamy na klasyczne rozwiązania a nie nowoczesne, nietypowe formy.

Jeśli chodzi o świąteczne stroiki na drzwi, to najbardziej wskazane są proste ozdoby, które są wykonane z kilku sosnowych gałązek, bombek i dzwoneczków. Oprócz tego, mile widziane są dekoracje w postaci gwiazdy betlejemskiej, ozdobionej szyszkami, suszonymi owocami czy bańkami. Z pewnością na czasie również są wiklinowe wyroby, np.  w postaci świątecznego dzwonka, o ostatnio coraz częściej wiele osób na drzwiach wiesza bożonarodzeniowe skarpety. Ponadto, aktualne są także kompozycje z jemioły, które są zdobione pięknymi wstążeczkami.

Warto podkreślić, iż niesamowicie ważne jest to, aby zarówno stroik jak i wieniec były odpowiednio przymocowane do drzwi, aby nie uległy zniszczeniu podczas ich otwierania.